15-2027-1KIT
Price, VAT excl.424.51
Price530.64
In Stock 0
Delivery time 2-3 days
Product question
Buy
What would you like to know about Nanlite Pavotube II 30XR - 1 Light Kit?
Send
Description
  • For Photo, Video & Film Production
  • Output: 746 Lux at 1m (5600K)
  • 2700-12,000K CCT; RGB Mode
  • Onboard, Wireless, DMX & App Control
  • LumenRadio CRMX
  • CRI 97 | TLCI 98
  • 15 Special Effects & 10 Pixel Effects
  • Built-In Rechargeable Battery; AC Power
  • Three 1/4"-20 Receivers for Mounting
  • Includes AC Adapter, Mounting Clip & Bag
The 30XR runs on an internal, rechargeable battery that gives you 1.5 hours of runtime at full power while being completely untethered. Full battery recharge is achieved in 3 hours and 30 minutes via the included AC adapter, which can also power the PavoTube II 30XR during longer shoots. You can easily control the tube's functions onboard or wirelessly via DMX, 2.4 GHz, or Bluetooth using the free NANLINK app. Furthermore, this version comes with built-in LumenRadio CRMX for convenient connection to wireless DMX.
Color and Effects
Second Generation LED and CRMX Control
Robust Metal Housing and Mounting
Items included
  • Nanlite PavoTube II 30XR RGB LED Pixel Tube Light
  • Mounting Clip
  • 2 x 1/4"-20 Eyebolt
  • Power Adapter Safety Strap
  • Power Adapter
  • Power Cable
  • Carry Bag
Specifications
  • Photometrics:
    3200K:
    63 fc / 688 Lux at 1 m
    7 fc / 78 Lux at 3 m
    5600K:
    69 fc / 746 Lux at 1 m
    7 fc / 84 Lux at 3 m
  • Color Temperature: 2700 to 12,000K
  • Color Modes: RGB, Daylight, Tungsten
  • Color Accuracy Standard: CRI 97 | TLCI 98
  • Dimming: Yes, Built-In Dimmer 0 to 100%
  • Front Accessory Mount: Proprietary
  • Wireless Remote Control Type: Bluetooth, Radio/RF *Remote Not Included, Wireless DMX
  • Power Source: AC to DC Adapter (Included)
  • Battery (Built-In): Rechargeable
    96-Minute Runtime at Maximum Brightness
    3.5-Hour Charge Time
  • DC Input Power: 15 VDC
  • Power Consumption: 36 W